Fra lastebil til bussjåfør

Har du C-sertifikat, er du nærmere en jobb hos Tide enn du tror. Du kjenner allerede til store kjøretøy, trafikk og ansvar. Det som venter deg som bussjåfør er faste ruter, mennesker å hjelpe – og fritid du faktisk kan planlegge.

Du vet hva det vil si å manøvrere et stort kjøretøy i trafikk, planlegge ruten, og holde hodet kaldt i ulike situasjoner. Mange lastebilsjåfører har aldri sett for seg buss som et naturlig neste steg. Men med C-sertifikat i bunnen er veien til D kortere enn de fleste forventer. Hos Tide har mange gjort nettopp det skiftet. De forteller om en hverdag som er annerledes – og som for mange kjennes riktig. Faste ruter. Mennesker å hjelpe. Kvelder hjemme. Mer tid med familien.

Alt om bussjåføryrket

Viktoria, Lars og Fredrik gikk fra lastebil til bussjåfør

Viktoria fant en hverdag som går opp – både på jobb og hjemme

Viktoria fant en hverdag som går opp – både på jobb og hjemme

Før Viktoria begynte å kjøre buss jobbet hun med gods og langtransport. Det ble en hverdag som etter hvert var vanskelig å kombinere med livet hjemme.

Les mer
6. mai, 2026
Lars gikk fra lastebil til buss: – Angrer på at jeg ikke skiftet før

Lars gikk fra lastebil til buss: – Angrer på at jeg ikke skiftet før

Lars har jobbet som bussjåfør for Tide i Trondheim i tre måneder. Før det kjørte han lastebil i litt over åtte år, med lange dager og lite forutsigbarhet. 

Les mer
5. mai, 2026
Fredrik gikk fra lastebil til buss: – Guttungen kjente meg ikke igjen

Fredrik gikk fra lastebil til buss: – Guttungen kjente meg ikke igjen

Fredrik har tilbrakt store deler av arbeidslivet bak rattet. I over 30 år kjørte han lastebil, ofte over lange strekninger, i mange timer og med tunge løft.

Les mer
30. april, 2026

Fra C til D - steg for steg

  • Sjekk at du kvalifiserer
    Om du er mellom 21 og 24 år kan du ta førerkort klasse D og jobbe som bussjåfør med enkelte begrensninger. Gyldig helseattest og tilfredstillende vandel kreves også.

  • Yrkessjåførkompetanse for persontransport
    Har du allerede YSK for godstransport, må du ta et eget 35-timers kurs for persontransport.

  • Teori og praktisk opplæring
    Du gjennomfører godkjent D-opplæring hos en trafikkskole. Mye av det du kan fra lastebil er relevant, men du lærer for eksempel om passasjerhåndtering, universell utforming og av- og påstigning.

  • Teori- og oppkjøringsprøve
    Som ved andre sertifikatklasser gjennomfører du teoretisk og praktisk prøve hos Statens vegvesen.

  • Jobb hos Tide
    Med D-sertifikat og gyldig YSK er du klar til å søke. Tide er klar for å ta deg i mot og gir grundig opplæring på ruter og systemer.

Nysgjerrig på mulighetene hos Tide? Ta kontakt med en av våre rekrutteringsansvarlige!

Hedvig Schjøtt

Rekrutteringskonsulent

Mari Klyve

Rekrutteringskonsulent Bergen

Christer Berg

Ressursleder Trondheim